Több mint huszonöt év telt el azóta, hogy Budán, a délutáni csúcsforgalomban kivégezték Fenyő Jánost, a rendszerváltás utáni médiavilág egyik legsajátosabb figuráját.
Pestiharsona 2025.04.09
A brutális merénylet hátterét sokáig homály fedte – majd 2018-ban új fordulatot vett az ügy: Gyárfás Tamást, az úszószövetség korábbi elnökét és médiavállalkozót vádolták meg azzal, hogy ő rendelte meg a gyilkosságot.
A 90-es évek Magyarországa a vadkapitalizmus korszakát élte: a médiapiac forrongott, új szereplők emelkedtek fel és tűntek el, sokszor gyanús kapcsolatok és üzletek hátterével. Fenyő János a VICO-csoport élén saját lapokat, tévét és kiadókat irányított. Hatalommal bírt, véleményt formált – és ellenségeket is szerzett.
Ezek közé tartozott – legalábbis a sajtó és az ügyészség szerint – Gyárfás Tamás is. Ő a Nap TV vezetőjeként ugyancsak a médiapiac meghatározó szereplője volt. Kettejük konfliktusa évekig tartott, sokáig csak gazdasági és személyes vetélkedésnek tűnt. A vád szerint azonban Gyárfás egy ponton túl úgy döntött: kiiktatja riválisát.
A gyilkosság
• február 11-én, a Margit körút és a Margit utca sarkán ismeretlen elkövető géppisztollyal végzett Fenyő Jánossal. A merénylet gyors, profi és nyom nélkül kivitelezett volt. A rendőrség évekig nem jutott eredményre. Aztán előkerült a név: Marian Cozma gyilkosa, Jozef Roháč, a szlovák maffia egyik rettegett figurája. Őt később elítélték a gyilkosság végrehajtásáért.
A kérdés viszont továbbra is fennmaradt: ki adta a megbízást?
A fordulat
2018-ban Portik Tamás – a 2000-es évek alvilágának ismert szereplője – tanúvallomása alapján vádat emeltek Gyárfás Tamás ellen. A vád lényege: Gyárfás évekkel korábban megbízta Portikot, hogy szabaduljon meg Fenyőtől. Portik állítása szerint ő közvetített a megbízó és a bérgyilkos között.
A vádirat kulcselemei a Gyárfás és Portik közötti beszélgetésekről készült hangfelvételek, amelyeken a gyilkosság, a korábbi konfliktusok és utalásszerű kijelentések hangzanak el. A nyilvánosságra került részletek alapján a felvételek nem egyértelműek – értelmezésük az ügyészség és a védelem szerint gyökeresen eltér.
Gyárfás tagad
Gyárfás Tamás következetesen tagadja a vádakat. Állítása szerint Portik zsarolta őt, és a beszélgetéseken csak félelemből beszélt úgy, ahogy. Azt is hangsúlyozza: ha valóban megbízó lett volna, miért találkozna évekkel később az elkövetéssel kapcsolatba hozható személlyel, ráadásul úgy, hogy az rögzíti a beszélgetést?
A védelem szerint a bizonyítékok nem elégségesek egy ilyen súlyos vád igazolására – főként úgy, hogy az ügy több mint két évtizeddel a gyilkosság után került újra elő.
Hol az igazság?
Ezt ma még nem tudhatjuk.
A bírósági eljárás folyamatban van, az jogerős ítélet még nem született meg.
Ami biztos: a Fenyő-gyilkosság továbbra is a rendszerváltás utáni magyar közélet egyik legsötétebb fejezete. Egy brutális leszámolás, amely túlnőtt az alvilágon, és elért a gazdasági, politikai és médiabefolyás csúcsáig.
És ha lesz is ítélet, sokakban megmarad a kérdés: valóban mindenre fény derül?